<

Návody

Jedlý papír:

Jedlý papír potřete velmi tenkou vrstvou decorgelu na rubu obrázku. Tato vrstva slouží k přilepení jedlého papíru na výrobek a současně k oddělení jedlého papíru od vlhkých částí (krémy apod.). Nalepte jedlý papír na moučník a opět potřete velmi tenkou vrstvou decorgelu. Tato vrstva slouží ke zvýraznění barev, dodání lesku a změkčení jedlého papíru. Decorgel roztírejte ihned po nanesení opatrně stěrkou tak aby nedošlo k poškození jedlého papíru (protržení, poškrábání, rozmazání barvy) a aby nevznikaly na jedlém papíru loužičky gelu. Místo dekorgelu lze použít také rozměklé máslo (nikdy ne ale rozpuštěné), karamelizované slazené kondenzované mléko (např. Condé). V takovém případě potírejte pouze rubovou stranu!

Cukrové listy (fondánové listy):

Povrch potahovaného dortu zlehka navlhčete vodou až se vytvoří lepkavý film, na něj položte potištěný cukrový/fondánový list. Zkušenější mohou navlhčit nepotištěnou stranu cukrového listu, je třeba dbát zvýšené pozornosti aby nedošlo k poničení listu přílišnou vlhkostí - tisk nesmí přijít do kontaktu s kapalinou a nepotištěnou stranu nenamáčet ale pouze lehce navlhčit a vytvořit film. Na krémových podladech drží bez nutnosti vlhčení. Pokud pokládáte cukrový/fondánový list na polevu nebo čokoládu, lepte ve chvíli kdy není poleva/čokoláda ještě zcela ztuhlá a ještě trochu lepí na dotyk. Ani v tomto případě nevlhčete. Uhlaďte obrázek (nejlépe přes folii, tak aby nedošlo k rozmazání barev) a dort případně dozdobte podle vlastního uvážení. Cukrový/fondánový list můžete také lepit jedlým lepidlem, není to ale nutné. Cukrový/fondánový list nepotírejte decorgelem – nevpije se! Cukrový/fondánový list reaguje na teplotu a vlhkost, před použitím jej proto uchovávejte v uzavíratelném sáčku do teploty 25 C.  Na suchu ztvrdne, v přílišné vlhkosti se rozpouští. Teplem měkne, chladem tuhne – toho lze využít při tvarování a práci s ním. Froster mu neublíží, lze zamražovat.

Vanilkové listy (decorlisty):

Vanilkový list (decorlist) sloupněte z folie (jestliže se nechce odlepit, nechte jej chvíli mimo uzavírací sáček na vzduchu). Potřete velmi tenkou vrstvou decorgelu na rubu obrázku. Tato vrstva slouží k přilepení papíru na výrobek a současně k oddělení vanilkového listu (decorlistu) od velmi vlhkých částí (hodně vlhké krémy apod.). Nalepte vanilkový list (decorlist) na moučník a sloupněte vrchní folii. Opět potřete velmi tenkou vrstvou decorgelu. Tato vrstva slouží k dodání lesku a chrání před stykem s kapalinou. Decorgel roztírejte opatrně stěrkou tak aby nedošlo k poškození listu (protržení, poškrábání) a aby nevznikaly na listu loužičky gelu. 

 

SUGAR STAMP ( FÓLIE NA SNĚHOVÉ PUSINKY):

Ušlehejte si opravdu tuhý sníh. Folii vložte na plech na pečící papír. Ušlehaný sníh aplikujte na folii tak, aby pusinka přesahovala celý obrázek. Plech dejte sušit do trouby. Tím se obrázek přenese na spodní stranu pusinky. V troubě při sušení dochází k tomu, že nepotištěná místa na folii začnou praskat. To je zcela v pořádku. Po vyjmutí z trouby každou pusinku vezměte do ruky a špičkou ukazováčku přejeďte po okraji pusinky. Tím se zbavíte popraskaných zbytků fólie a zůstane Vám jemný a hladký povrch pusinky s obrázkem. Pusinky je vhodné klást na fólii tak, aby na sebe nenaléhaly. Pusinky by měly mít průměr alespoň 2 cm, aby výsledný obrázek na sněhové pusince vynikl.